Aktualności 2012/13

Wyszukiwarka

  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 2.jpg

Przypadek 10 - PDA

Przypadek 10 – PDA

Sisu – 4 miesięczny samiec, szpic miniaturowy, 3,3 kg

Pies został skierowany do YES na konsultację kardiologiczną. Dwa tygodnie temu w trakcie wizyty u weterynarza związanej z pierwszym szczepieniem został wykryty szmer po lewej stronie. Lekarz ocenił go na 3-4/5. Poza tym stan pieska był całkowicie normalny.

Sisu rozwija się prawidłowo, nie ma żadnych objawów związanych z możliwą niewydolnością serca, nie kaszle, bawi się z innym psem przebywającym w domu. W ocenie właścicieli pije trochę więcej, może to być normalne. Nie ma żadnych problemów z oddawaniem moczu i kału. Piesek został odrobaczony w prawidłowy sposób.

W trakcie osłuchiwania zaobserwowano ciągły, „maszynowy” szmer po lewej stronie klatki piersiowej najgłośniejszy w najwyżej położonej części podstawy serca. Intensywność szmeru 4/6. Brak wyczuwalnego drżenia. Poza tym nie stwierdzono żadnych innych nieprawidłowości w badaniu klinicznym.

Przeprowadzono badanie echokardiograficzne:

Zmiany typowe dla PDA – wrodzonego  zespolenia tętniczo-żylnego. Charakterystyczny obraz ciągłego przepływu krwi w tętnicy płucnej w związku z istniejącym naczyniem łączącym pień płucny z aortą zstępującą ( ampulla 3 mm ductus 5-6 mm ). Przepływ rośnie w czasie skurczu i maleje w trakcie rozkurczu (prędkość  5 m/s ). Charakterystyczny widok turbulentnego przepływu krwi. Przepływ krwi w aorcie prawidłowy (Av: 1,4 m/s ). Prawa strona serca bez zmian. Lewy przedsionek prawidłowej wielkości bez cech powiększenia (LA/Ao: 1.25 ). łagodne powiększenie lewej komory w związku z niedomykalnością zastawki mitralnej. Normalna kurczliwość mm. sercowego. Nie znaleziono innych nieprawidłowości i wad.

Diagnoza – wrodzona wada serca – przetrwałe zespolenie tętniczo-żylne ( left to  right shunting ). PDA jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wrodzonych u psów.  Sugerowane jest podłoże dziedziczne autosomalne dominujące. Wada występuje częściej u samic ( 3:1). Istotą defektu jest redukcja lub brak mięśni odpowiedzialnych za zamknięcie ductus arteriosus po urodzeniu. Rasy predysponowane to : maltańczyk, pomeranian, szpic miniaturowy, owczarek szetlandzki, English Springer Spaniel, pudel, Bischon Frise, owczarek szkocki collie, owczarek niemiecki, Yorkshire terier, Chihuahua, labrador retriever, nowofundland oraz inne rasy.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Multidetector-row+computed+tomography+of+thoracic+aortic+anomalies+in+dogs+and+cats%3A+Patent+ductus+arteriosus+and+vascular+rings

Właściciele Sisu myślą nad przeprowadzeniem zabiegu chirurgicznej ligacji przetrwałego naczynia. Prognozy po zabiegu są dość dobre. Część zmian może się cofnąć. Istnieje ryzyko związane z samym zabiegiem i narkozą. Prognozy bez korekcji naczynia są złe. Nieprawidłowy przepływ krwi prowadzi do nadmiernego obciążenia lewej strony serca. dochodzi do powiększenia lewego przedsionka i wtórnej niedomykalności zastawki mitralnej. W konsekwencji rozwija się lewostronna zastoinowa niewydolność serca i arytmie ( często migotanie przedsionków i arytmie nadkomorowe ).