Kastracja wnetra
Wywiad:
- 3 letni ogier
- jednostronny wnęter
- przyjęcie do kliniki celem wykonania zabiegu kastracji
Pacjent przyjęty w dobrym stanie ogólnym, w worku mosznowym wyczuwalne i widoczne jedynie jedno jądro, obecność drugiego stwierdzona w kanale pachwinowym (USG, badanie rektalne). Przed zabiegiem ogiera zaopatrzono antybiotykowo – długo działająca penicylina IM i przeciwbólowo – fenylbutazon IV.
Premedykacja za pomocą acepromazyny w iniekcji domięśniowej i ksylazyny podanej dożylnie. Jako wprowadzenie podano mieszaninę diazepamu i ketaminy. Znieczulenie mieszane wziewne (za pomocą izofluranu) i dożylne (ketamina+NaCl we wlewie kroplowym). Pacjet w ułożeniu grzbietowym, kończyny wywiązane.
Zabieg wykonywany z dwóch symetrycznych cięć worka mosznowego. Jako pierwsze wydobyte jądro dostępne w worku mosznowym, założono na 2 minuty emaskulator, po czym umiejscowiono na powrózku bez jego otwarcia przewiązkę z chromowanego catgutu, którą zabezpieczono za pomocą przeszycia przez powrózek. Jako drugie wydobyto umiejscowione płytko w kanale pachwinowym jądro o cechach hipoplazji. Postąpiono analogicznie jak w przypadku pierwszego. Nacięcia skóry zamknięte za pomocą catgutu.
Zalecenia:
- kontynuacja antybiotykoterapii
- ruch kontrolowany w ręcę
- kontrola ran pooperacyjnych