chomik syryjski
Chomik syryjski, samica, 1rok 4 miesiące, 60g
WYWIAD:
Zwierzę nie przyjmuje pokarmu od 2 dni, nie bawi się. Brak podobnej sytuacji w przeszłości. Brak innych zwierząt w domu. Zwierzę mieszka w dużej klatce, zawsze karmiony był granulatem dla chomików, ziarnami, warzywami i owocami. Właściciel sądzi, że chomik częściej oddaje mocz.
BADANIE:
Zwierzę apatyczne, mało ruchliwe, spokojne podczas badania. Błony śluzowe różowe, słabo wilgotne, liczba oddechów 244/min, liczba uderzę serca 300/min, temperatura ciała 38*C. Zwierzę lekko odwodnione. Skóra okolicy krocza wilgotna, o zapachu moczu. Brzuch lekko napięty, macica powiększona. W czasie badania z pochwy zaczęła wydostawać się gęsta biało-żółta wydzielina. Badanie pod mikroskopem potwierdził, że była to ropa. Właściciele nie wyrazili zgody na wykonanie zdjęcia RTG ani USG. Zostali poinformowani o możliwości wykonania zabiegu sterylizacji, ponieważ istnieje ryzyko kolejnego ropomacicza. Podając za przyczynę wiek zwierzęcia zdecydowali się na leczenie stacjonarne.
LECZENIE:
Enrofloksacyna 12mg/kg s.c.
Algepriston 10mg/kg s.c.
PWE 20ml/kg s.c 2xdziennie
Critical care 20ml/kg 3x dziennie
Po 4 dniach leczenia stacjonarnego i poprawie stanu zwierzęcia zalecono kontynuację antybiotykoterapii(przez 6dni) w domu.